T491V685M035ZT
DigiKey Part Number
T491V685M035ZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491V685M035ZT
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 35V 2917
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1.2Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
35 V