T491T476M004ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1411 (3528 Metric) 6Ohm
T491T476M004ZT
DigiKey Part Number
T491T476M004ZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491T476M004ZT
Description
CAP TANT 47UF 20% 4V 1411
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Voltage - Rated
4 V