T491T156M010AT
DigiKey Part Number
T491T156M010AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491T156M010AT
Description
CAP TANT 15UF 20% 10V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1411 (3528 Metric) 2.8Ohm
EDA/CAD Models
T491T156M010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.8Ohm