T491S225M016AT
DigiKey Part Number
T491S225M016AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491S225M016AT
Description
CAP TANT 2.2UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1206 (3216 Metric) 15Ohm
EDA/CAD Models
T491S225M016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15Ohm