T491M107K006AT
DigiKey Part Number
399-11391-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11391-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491M107K006AT
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491M107K006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
6.3 V