T491C226M020AT
DigiKey Part Number
399-8346-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8346-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8346-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C226M020AT
Description
CAP TANT 22UF 20% 20V 2312
Detailed Description
22 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2312 (6032 Metric) 1.2Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T491C226M020AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2Ohm