T491C156M035ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 1Ohm
T491C156M035ZT
DigiKey Part Number
T491C156M035ZT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C156M035ZT
Description
CAP TANT 15UF 20% 35V 2312
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
35 V