T491A476M004AT
DigiKey Part Number
399-9947-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-9947-1-ND - Cut Tape (CT)
399-9947-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A476M004AT
Description
CAP TANT 47UF 20% 4V 1206
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1206 (3216 Metric) 2.5Ohm
EDA/CAD Models
T491A476M004AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm