T491A335M010ZTAC00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3.085
Datasheet
3.3 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 5.5Ohm
T491A335M010ZTAC00
DigiKey Part Number
T491A335M010ZTAC00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A335M010ZTAC00
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 10V 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T491A335M010ZTAC00 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
10 V