T491A106M010AT4539 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for T491A106M010AT4539 is not available
T491A106M010AT4539
DigiKey Part Number
399-T491A106M010AT4539TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A106M010AT4539
Description
10.0UF 10.0V
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 1206 (3216 Metric) 3.8Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.8Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
10 V