T491A105M025ZT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 9.211
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.035
Datasheet
Upgrade
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 231
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Sprague
1 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1206 (3216 Metric) 8Ohm
T491A105M025ZT
DigiKey Part Number
495-2269-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491A105M025ZT
Description
CAP TANT 1UF 20% 25V 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491A105M025ZT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V