T396J156M035AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial - 3 Leads 1.6Ohm @ 100kHz
T396J156M035AS
DigiKey Part Number
399-T396J156M035AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T396J156M035AS
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T396J156M035AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
35 V