T368C226K020AS
DigiKey Part Number
399-T368C226K020AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T368C226K020AS
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial
EDA/CAD Models
T368C226K020AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.400" L x 0.250" W (10.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)
0.520" (13.21mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
20 V