T368C106K050AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 474
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 1.6Ohm @ 100kHz
T368C106K050AS
DigiKey Part Number
399-T368C106K050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T368C106K050AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T368C106K050AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.400" L x 0.250" W (10.16mm x 6.35mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.520" (13.21mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
50 V