T356J685M050AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial, Disc 2Ohm @ 100kHz
T356J685M050AS
DigiKey Part Number
399-T356J685M050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356J685M050AS
Description
CAP TANT RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T356J685M050AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial, Disc
Size / Dimension
0.331" Dia (8.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
50 V