T356J476K016AT
DigiKey Part Number
399-3667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356J476K016AT
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 1.3Ohm
EDA/CAD Models
T356J476K016AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
J
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm