T356J156M035AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial, Disc 1.6Ohm @ 100kHz
T356J156M035AS
DigiKey Part Number
399-T356J156M035AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356J156M035AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T356J156M035AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.331" Dia (8.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
35 V