T356G686K006AT
DigiKey Part Number
399-T356G686K006AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356G686K006AT
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial 1.8Ohm
EDA/CAD Models
T356G686K006AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.449" (11.40mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
G
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm