T356D335M035AT
DigiKey Part Number
399-T356D335M035AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356D335M035AT
Description
CAP TANT 3.3UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
3.3 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 4Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T356D335M035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.390" (9.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz