T356C106K010AT
DigiKey Part Number
399-3631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T356C106K010AT
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 5Ohm
EDA/CAD Models
T356C106K010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.378" (9.60mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
5Ohm