T355E225K050AS
DigiKey Part Number
399-13615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355E225K050AS
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 3.5Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T355E225K050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz