T355B225M025AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V Radial, Disc 6Ohm @ 100kHz
T355B225M025AT
DigiKey Part Number
399-T355B225M025AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355B225M025AT
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T355B225M025AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
25 V