T355B106M006AS8592
DigiKey Part Number
399-T355B106M006AS8592-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355B106M006AS8592
Description
10.0UF 6.0V
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V Radial, Disc 6Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated
6 V