T355B105K050AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial 8Ohm @ 100kHz
T355B105K050AS
DigiKey Part Number
399-T355B105K050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T355B105K050AS
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T355B105K050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.125" (3.18mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz