T354H276M016AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
27 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial, Disc
T354H276M016AS
DigiKey Part Number
399-T354H276M016AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T354H276M016AS
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T354H276M016AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max)
0.469" (11.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
T354H
Voltage - Rated
16 V