T353B105M050AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial, Disc 8Ohm @ 100kHz
T353B105M050AT
DigiKey Part Number
399-T353B105M050AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T353B105M050AT
Detailed Description
EDA/CAD Models
T353B105M050AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.409" (10.40mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
50 V