T350H336M016AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial, Disc 1.6Ohm @ 100kHz
T350H336M016AS
DigiKey Part Number
399-T350H336M016AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350H336M016AS
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T350H336M016AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.299" Dia (7.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
16 V