T350E156K010AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial 3.7Ohm
T350E156K010AS
DigiKey Part Number
399-1392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350E156K010AS
Description
CAP TANT 15UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
T350E156K010AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)
0.350" (8.90mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.7Ohm