T350A335K016AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1.083
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 6
Datasheet
3.3 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial 6Ohm
T350A335K016AS
DigiKey Part Number
399-1400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350A335K016AS
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T350A335K016AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Conformal Coated
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm