T350A105M020AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 239
Datasheet
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial, Disc 10Ohm @ 100kHz
T350A105M020AS
DigiKey Part Number
399-T350A105M020AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T350A105M020AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T350A105M020AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" Dia (4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.280" (7.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
20 V