T340F336K035AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V Radial
T340F336K035AT
DigiKey Part Number
399-T340F336K035AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340F336K035AT
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T340F336K035AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
35 V