T340C226K016AS is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
22 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
T340C226K016AS
DigiKey Part Number
399-T340C226K016AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340C226K016AS
Description
CAP TANT RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340C226K016AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V