T340C225M050AS is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Radial
T340C225M050AS
DigiKey Part Number
399-T340C225M050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340C225M050AS
Description
CAP TANT RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340C225M050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V