T340C156M016AS4272 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for T340C156M016AS4272 is not available
T340C156M016AS4272
DigiKey Part Number
399-T340C156M016AS4272-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340C156M016AS4272
Description
15.0UF 16.0V
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V