T340B475K025AS
DigiKey Part Number
399-T340B475K025AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340B475K025AS
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V Radial 4Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T340B475K025AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.157" W (7.20mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
25 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz