T340B105M050AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Radial
T340B105M050AS
DigiKey Part Number
399-T340B105M050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T340B105M050AS
Description
CAP TANT RAD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T340B105M050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Radial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.157" W (7.20mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.327" (8.30mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
50 V