T322A225K015AT
DigiKey Part Number
399-4555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T322A225K015AT
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 15V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 15 V Axial 8Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T322A225K015AT Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
A
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
15 V