T198D826K125AS is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 34
Datasheet
82 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 125 V Axial 2.82Ohm
T198D826K125AS
DigiKey Part Number
399-3435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T198D826K125AS
Description
CAP TANT 82UF 10% 125V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T198D826K125AS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.82Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
125 V