T140D476K050AS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50 V Axial 600mOhm @ 100kHz
T140D476K050AS
DigiKey Part Number
399-T140D476K050AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140D476K050AS
Description
CAP TANT 47UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T140D476K050AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Axial
Packaging
Tray
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.351" L (8.92mm x 8.92mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
D
Capacitance
Features
General Purpose
Tolerance
±10%
Grade
Military
Voltage - Rated
50 V
Qualification
MIL-PRF-39003/3
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100kHz