T140D107M035AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35 V Axial 500mOhm @ 100kHz
T140D107M035AS
DigiKey Part Number
399-T140D107M035AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140D107M035AS
Description
CAP TANT AXL 125C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T140D107M035AS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
35 V