T140C127K015AS
DigiKey Part Number
399-T140C127K015AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T140C127K015AS
Description
CAP TANT AXL 125C
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15 V Axial 800mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T140C127K015AS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
15 V