T110D107K020AS
DigiKey Part Number
399-11311-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110D107K020AS
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
Detailed Description
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial 600mOhm
EDA/CAD Models
T110D107K020AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
20 V