T110C187K006AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
180 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6 V Axial 900mOhm @ 100kHz
T110C187K006AS
DigiKey Part Number
399-T110C187K006AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110C187K006AS
Description
CAP TANT AXL
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T110C187K006AS Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6 V