T110B565K020AS
DigiKey Part Number
399-T110B565K020AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110B565K020AS
Description
CAP TANT AXL
Detailed Description
5.6 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20 V Axial 4.5Ohm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T110B565K020AS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5Ohm @ 100kHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
20 V