T110B105K100AS
DigiKey Part Number
399-T110B105K100AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110B105K100AS
Description
CAP TANT 1UF 10% 100V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100 V Axial 7Ohm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T110B105K100AS Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Axial
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.185" L (4.70mm x 4.70mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
B
Capacitance
Features
General Purpose
Tolerance
±10%
Grade
Military
Voltage - Rated
100 V
Qualification
MIL-PRF-39003/1
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
7Ohm @ 100kHz