T110A225M016AS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for T110A225M016AS is not available
T110A225M016AS
DigiKey Part Number
399-T110A225M016AS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T110A225M016AS
Description
2.20UF 16.0V
Detailed Description
2.2 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 16 V Axial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Tolerance
±20%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
16 V