SSR10VS-08180
DigiKey Part Number
399-19040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSR10VS-08180
Description
CMC 18MH 800MA 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 800mA DCR 600mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSR10VS-08180 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
600mOhm
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.925" L x 0.512" W (23.50mm x 13.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.827" (21.00mm)
Inductance @ Frequency
18 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
800mA