SSHB10H-07120
DigiKey Part Number
399-17068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSHB10H-07120
Description
CMC 12MH 700MA 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 700mA DCR 900mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSHB10H-07120 Models
Category
DC Resistance (DCR) (Max)
900mOhm
Manufacturer
KEMET
Voltage Rating - AC
250V
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 130°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.866" L x 0.669" W (22.00mm x 17.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.610" (15.50mm)
Inductance @ Frequency
12 mH @ 10 kHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Current Rating (Max)
700mA