SBC8-332-421
DigiKey Part Number
399-20808-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC8-332-421
Description
FIXED IND 3.3MH 420MA 2.5 OHM TH
Detailed Description
3.3 mH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 420 mA 2.5Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC8-332-421 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
630mA
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)