SBC8-151-202
DigiKey Part Number
399-18960-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC8-151-202
Description
FIXED IND 150UH 2A 150 MOHM TH
Detailed Description
150 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2 A 150mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC8-151-202 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)